Witamy w strefie Blockchain!

Poznaj nasz (i nie tylko) wkład naukowy w tą tematykę!

5. Jubileuszowe Forum Prawa Mediów Elektronicznych 

Temat: Blockchain

O imprezie

Forum Prawa Mediów Elektronicznych (FPME) jest ogólnopolską konferencją naukową o charakterze niekomercyjnym, organizowaną przez naukowców oraz przedstawicieli praktyki zainteresowanych prawem mediów elektronicznych. Tematyka 5. Forum Prawa Mediów Elektronicznych dotyczyła: blockchain, cyberbezpieczeństwa, RODO, e-privacy, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych.

Począwszy od pierwszej edycji Forum Prawa Mediów Elektronicznych, uczestniczyło w nim w sumie ponad 2 tys. osób, a drugie tyle obejrzało wydarzenia konferencyjne on-line. Materiały książkowe i multimedialne dotyczące FPME cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem jako doskonałe źródło wiedzy o różnorodnych zagadnieniach na styku prawa i nowoczesnych technologii. To wszystko powoduje, że Forum Prawa Mediów Elektronicznych po pięciu latach organizacji możemy nazwać najważniejszym wydarzeniem tego typu w kraju. 

Nasz (i nie tylko) wkład w Blockchain 

Spotkanie jest kopalnią wiedzy dla obecnych studentów oraz zainteresowanych. Daje też możliwość zapoznania się z opiniami zaproszonych ekspertów reprezentujących Komisję Europejską, kancelarie prawne, świat nauki oraz branże technologiczne. Obok prezentujemy państwu prezentację naszych współpracowników, jak i zaproszonych gości, którzy omawiali bardzo istotny temat – BLOCKCHAIN. Dzięki producentowi – multimedialnemu wydawnictwu naukowemu Wykładnia wszystkie prelekcje – zarówno osób powiązanych z CPPTiNT, jak i gości dostępne są on-line! 

Spis materiałów wideo: 

  • D. Szostek – Algorytmy AI, smart contract, blockchain – samoregulacja, czy kontrola uprzednia?
  • T. Białek – Blockchain i AI w sektorze bankowym
  • W. Wiewiórowski – Konosament a blockchain.
  • K. Zacharzewski – Przegląd i analiza zdarzeń bezprawnych związanych z obrotem walutami cyfrowymi w praktyce prawniczej
  • G. Kozieł – Wybrane obszary wykorzystania blockchain w spółkach handlowych

Przedstawiciele CPPTiNT:

Goście:

Publikacje

Bestseller

Blockchain a prawo

dr hab. Dariusz Szostek, Prof. UO

[Opis ze strony wydawnictwa]

Niniejsza publikacja nie ma na celu oceny technologii blockchain i zasadności jej wdrażania. Jej charakter, podobnie jak blockchain, nie jest jednolity i odnosi się zarówno do prawa prywatnego, ale także do regulacji publicznych. Zagadnienia prawne przeplatane są z zagadnieniami technicznymi, które w istotny sposób wpływają na rozumienie prawa, ale także pozwalają zrozumieć procesy (w tym informatyczne) mające istotny wpływ na prawo. Globalny charakter blockchain oraz możliwości z nim związane wymusiły ponadlokalne spojrzenie na zagadnienie, z uwzględnieniem transgraniczności oraz międzynarodowego charakteru, ale takich też problemów.

Sztuczna inteligencja, blockchain, cyberbezpieczeństwo oraz dane osobowe. Zagadnienia wybrane

Ostatnie dwa, trzy lata – to przełom technologiczny nazywany przez niektórych kolejną rewolucją technologiczną wraz z którą pojawiły się nowe zagadnienia i narzędzia technologiczne, a za nimi nowe problemy prawne. W skrócie nazywane IBAC od IoT (ang. Internet of Things – Internet Rzeczy), Blockchain, AI (ang. Artificial Intelligence – Sztuczna Inteligencja) i Cybersecurity (cyberbezpieczeństwo).

Blockchain and the Law

This book analyses the new blockchain and Distributed Ledger Technology (DLT) in term of its impact on law, contracts and the digital economy. It discusses global legislation in the blockchain and its implications. The analysis of contracts includes the Bitcoin system and the Bitcoin Blockchain. The book is written in an international and European perspective. It is characterised by a practical approach and addressed to lawyers who want to deepen their knowledge about legal aspects of new technologies such as the blockchain and other modern IT tools, but also to entrepreneurs, IT specialists, developers and IT managers in the implementation of DLT and block technologies

Kryptowaluty. Perspektywa kryminologiczna i kryminalistyczna

Autorzy nie mają nic przeciwko kryptowalutom, dostrzegają ich zalety, ale widzą także związane z nimi zagrożenia: nowe formy kradzieży, oszustw, wymuszeń, zakupów towarów niedozwolonych, prania pieniędzy, unikania opodatkowania i wiele innych przestępczych aktywności weszło za sprawą kryptowalut do inwentarza patologii, lokując się przede wszystkim wśród ciemnych stron Internetu.

W czasopismach:

Publikacja naukowa

Regulacje prawne drugiej dekady XXI wieku – dokąd zmierzamy? Czy zastąpi nas inżynieria prawa?

Autor: dr hab. Dariusz Szostek, Prof. UO

Publikacja popularnonaukowa

Scamcoiny - tokeny oszustów

Autor: mgr inż. Rafał Prabucki

Kamienie milowe CPPTiNT 

wraz z historią rozwoju zainteresowań badawczych związanych z technologią Blockchain

02/01/2014
Opole

 

Powstaje studencka sekcja “Prawa Nowych Technologii” w kole naukowym prawa handlowego Uniwersytetu Opolskiego Lex Pro Negotium. Jej pierwszym zadaniem jest organizacja spotkania “Bitcoin dla nowicjuszy” oraz wyjazdu do Kisielina na konferencję “Kryptologia a biznes. Bezpieczeństwo stosowane.”. Sekcja podejmuje decyzje o powołaniu własnego oddzielnego koła. Wstępnie zgodę na bycie opiekunem wyraża prof. UO dr hab. Dariusz Szostek. 

29/04/2014
Opole

KN UO IusNet

Po akceptacji wniosku założycielskiego przez rektora, do życia powołane zostaje Koło Naukowe Prawa Nowych Technologii i Internetu “IusNet”. Jego opiekunem zostaje prof. UO dr hab. Dariusz Szostek.  

26/03/2015
Wrocław

Forum Prawa Mediów Elektronicznych 

Po raz pierwszy zorganizowana zostaje konferencja “Forum Prawa Mediów Elektronicznych”. Jej temat to: Płatności Elektroniczne. Prawne i ekonomiczne ujęcie walut wirtualnych i cyfrowych. Jest to jedna z pierwszych konferencji, która szeroko omawia problem Bitcoina i prawa.  

11/04/2017
Warszawa

Szkoła Bankowości i Finansów

Rusza cykl e-wykładów Szkoły Bankowości i Finansów. Podczas kilku kolejnych spotkań temat kryptowalut i technologii Blockchain będzie się przewijał w wystąpieniach między innymi prof. UO dr hab. Dariusza Szostka. 

14/09/2018
Opole

CPPTiNT

Powstaje Centrum Problemów Prawnych Techniki i Nowych Technologii. Jednostka skupia się przede wszystkim na badaniu związków prawa z tematyką IBAC (IoT, Blockchain, Artificial Intelligence, Cybersecurity).  

01/12/2018
Warszawa

Wydawnictwo C.H. Beck

Powstaje monografia “Prawo a blockchain” Prof. UO dr hab. Dariusza Szostka. Książka zostaje też wydana w języku angielskim przez wydawnictwo NOMOS. W krótkim czasie polskojęzyczna publikacja staje się bestsellerem. 

09/04/2019
Opole

Forum Prawa Mediów Elektronicznych

Pierwszego dnia konferencji Forum Prawa Mediów Elektronicznych powraca temat Blockchain. Omówienia tego zjawiska podejmuje się pięciu naukowców – w tym dwóch związanych z CPPTiNT. Na konferencji zaprezentowana zostaje ponadto monografia o IBAC, która szybko staje się bestsellerem.

10/06/2019
Alicante (Hiszpania)

Anti-Counterfeiting Blockathon Forum

CPPTiNT wraz z kierownikiem dr hab. Dariuszem Szostkiem, Prof. UO członkiem Anti-Coontering BLOCKHATON

11/03/2020
Edynburg (Wielka Brytania, Szkocja)

2nd International Conference on Blockchain

Udział doktoranta CPPTiNT, mgr inż. Rafała Prabuckiego, w “2nd International Conference on Blockchain”

Nasza aktywność dotycząca Blockchain

Śledź nas!

Trwa spotkanie: E-nauczanie – incydent czy przyszłość?

Trwa spotkanie: E-nauczanie – incydent czy przyszłość?

[Zaproszenie] Dzisiaj oficjalnie zainicjowano Forum Prawa Mediów Elektronicznych. Tradycyjnie cykl spotkań rozpoczął się od głosu "Młodych". Wyjątkowo Młode Forum zamknęła impreza towarzysząca, w postaci seminarium "E-nauczanie - incydent czy przyszłość?". Wyjątkowa...

Zapraszamy na webinar o transformacji cyfrowej

Zapraszamy na webinar o transformacji cyfrowej

[Zaproszenie] WEBINAR: Jak przeprowadzić transformację cyfrową z sukcesem? Link: https://biznesbezpapieru.pl/minione-wydarzenia/webinar-jak-przeprowadzic-transformacje-cyfrowa-z-sukcesem/?utm_source=some&utm_medium=link&utm_campaign=BBP-partner Wśród ekspertów...

Legal tech. Nowa książka!

Legal tech. Nowa książka!

[Wiedza] Miło nam poinformować, że na stronie wydawnictwa Beck pojawiła się zapowiedź książki, w której powstanie zaangażowani są członkowie CPPTiNT. Książka powstała pod redakcją dr hab. Dariusza Szostka, Prof UO....

Kalendarz imprez Blockchain

Redaktor strefy

Rafał Prabucki

Kontakt

cpptint[at]uni.opole.pl